Adresslista behandlare i kraniosakral terapi

Listan börjar med Stockholmsområdet, övriga landet kommer längre ner.
Inom parentes anges övriga terapiformer som behandlaren utövar.

Utbildad behandlare innebär minst 100 lärarledda lektionstimmar, skriftligt prov samt praktik.
Certifierad kraniosakral terapeut innebär minst 150 lärarledda lektionstimmar, skriftligt prov, muntligt praktiskt prov, 50 redovisade patientfall, praktik. Certifierad 2 år innebär minst 250 lärarledda lektionstimmar samt godkända prov.
Alla på listan är utbildade behandlare med mottagning. Certifierade anges i marginalen.

Stockholmsområdet

Ann-Kristin Ahola, 070-39 49 983     CERTIFIERAD 2 år
Oasen Wellness center, Dalarövägen 8, Haninge
(Taktil stimulering, Medial Healing)
oasenwellnesscenter@gmail.com

Isabella Augustson, 0735-00 62 66
Naturmedicinska mottagningen, Värmdö
(Diplomerad Bonitolog)
bellasodling@hotmail.com

Anita Brandt, 076-24 82 511
Tomasvägen 17 i Järfälla, Jakobsberg
anita.brandt@hotmail.com

Gunilla Croon, 0704-96 15 30     CERTIFIERAD 2 år
Hälsans hus, Fjällgatan 23 b, Södermalm , Stockholm
(Taktil Massage)
gunillacroon@gmail.com
www.gunillacroon.se
www.halsanshusstockholm.se

Gunnel Dahlberg, 070-550 33 95     CERTIFIERAD 2 år
Hela kroppsterapi, Havregatan 10, Södermalm, Stockholm
(Ansiktszonterapi, Tibetansk facelift, Aromamassage, Raindropmassage)
info@helakroppsterapi.se
www.helakroppsterapi.se

Monika Ekman, 070-760 53 25
Lundagatan 7, 171 63 Solna
(Realease metoden, Helande massage)
monika@balanserakroppen.se
www.balanserakroppen.se

Karin Fredriksson, 073-774 87 87
Maria Skolgata 46, Södermalm, Stockholm
(Näringsmedicin, Örtmedicin, Shiatzu, Su jok akupunktur)
karin@halsosamtliv.se
www.halsosamtliv.se

Cia Jarås, 070-566 44 12         CERTIFIERAD 2 år
Eiratun Massage & Kroppsterapi ,Bildhuggarvägen 5, Johanneshov
I perioder även verksam i Härjedalen
(Massageterapi, Inkashamansk energimedicin)
cia@eiratun.se
www.eiratun.se

Corinne Lallerstedt, 070-791 33 77     CERTIFIERAD 2 år
Brommaterapeuterna, Tunnlandsvägen 54, Bromma
Corla6511@gmail.com

Lina Lanestrand, 0705-31 34 07
Yogavayu, Farsta strand, Farsta
(Beteendevetare, Transformativ NLP Coach, Mindfulness- och andningsinstruktör)
info@linalanestrand.se
www.linalanestrand.se
https://www.facebook.com/kraniosakralterapeuten/

Maria Laurila, 08-31 75 50, 0708-369 555
Hälsoporten, Frejgatan 32, Odenplan, Stockholm
(Diplomerad massageterapeut, Diplomerad kinesiolog)
maria.laurila@me.com
www.halsoporten.se

Marie Lindh, 0704-334 205     CERTIFIERAD 2 år
Hälsa utan gränser, Idungatan 14, Odenplan, Stockholm
KSTML, Täppgatan 16, Södertälje
marie@kstml.se
www.kstml.se

Meta Malmgren, 070-622 11 46     CERTIFIERAD 2 år
Malmgren KBT & Funktionsmedicin
Gamla Dalarövägen 56, Enskede, Stockholm
Även i Flärke, Örnsköldsvik-Umeå
(Funktionsmedicin, Massage, KBT-terapi, Individuell mat & näring, Mediala frågor, Frekvensmedicin)
meta.malmgren@live.se

Sonja Narzt, 073-028 34 04     CERTIFIERAD 2 år
Min Massage, Bohusgatan 35, Södermalm, Stockholm
(svensk klassisk massage, hot stones, Access bars)
info@minmassage.nu
www.minmassage.nu

Marie Nordin, 0733-999 335     CERTIFIERAD 2 år
Östmarksgatan 21, Farsta, Stockholm
marie.nordin2@hotmail.com                                                                 

Anita Ryderstedt, 070-727 86 41    CERTIFIERAD 1 år
Mottagning: Gamla Dalarövägen 56, Enskede                 
(medial vägledning, distanshealing, pranic healing, ayurveda, energiterapi, medicinsk yoga)
Medlem i Kraniosakrala Terapeutförbundet
info@anitaryderstedt.se
http://www.anitaryderstedt.se

Stina Skarpman, 073-640 24 19
Tjädervägen 4, Järfälla
(Taktil stimulering)

Sofia Saglind, HEAL,   0708-10 35 53     CERTIFIERAD 2 år
Tomtebogatan 24, S:t Eriksplan, Stockholm
(Ekologisk Probiotisk hudvård, Coaching, Healing, Massageterapi)
boka@healsthlm.se
www.healsthlm.se

Susanne Tharaldsen
Molstaberg, Mölnbo
mythoes@hotmail.com

Karin Victorin, 070-399 36 90
Johannesgatan 10, Stockholm
(Homeopat, behandlar även hästar)
karinvictorin@ownit.nu
www.nhf-homeopati.se Nordiska homeopatförbundet

Marianne Wrife, 08-755 17 08, 0768-49 93 10
Henrik Palmes allé 18, 182 69 Djursholm
marianne.wrife@gmail.com

Övriga landet

Rose-Marie Bylund, 076-232 12 87     CERTIFIERAD 2 år
Rose-Maries massage och kraniosakralterapi
Trehörningsvägen 12, Rimbo
(Massageterapeut)
bylund.rose-marie@spray.se

Térèse Berg, 073-685 95 84     CERTIFIERAD 2 år
Öbacksvägen 16, Herräng
(Klassisk massage)
tereseberg@hotmail.com
www.teresehalsokalla.se

Lotta Dahl, 0707-223 446
Helad kraft, Yogahuset, Järnvägsgatan 6, Strängnäs
(Medicinsk yoga, Kundalini Yoga)
heladkraft@gmail.com
www.yogahusetstrangnas.se

Eva Edman, 0709-28 15 25     CERTIFIERAD 2 år
Rist, Furudal, Ljungsbro
(Leg.sjukgymnast)
eva_edman@telia.com
www.evaedman.se

Gunnel Frisk, 070-315 05 97,     CERTIFIERAD 2 år
Friskterapi, Mantorp
(Leg. Tandläkare, specialist käkleder)
gunnel.frisk@gmail.com
www.kraniosakralterapi.vpsite.se

Yvonne Frodin, 0768-849 287           CERTIFIERAD 2 år
Serenity Back in Balance,
Bagaregatan 37, Nyköping
serenitybackinbalance@gmail.com
www.serenitybackinbalance.com

Sofia Holmberg,  070-891 03 30     CERTIFIERAD 2 år
Sofias kraniosakral, Ekevägen 1, Västerås
(Chakra breathing)
sofia@andersholmberg.se
sofiaskraniosacral.se
Facebook: Sofias Kranio Sacral

Helgi Madisson, 0709-227 227
Svängsta, Blekinge
h.madisson@spray.se

Madeleine Lind, 073-181 07 60, Åshammar, Sandviken
(Taktil stimulering, Helande massage, intuitiv healing, coaching/samtal, medicinsk yoga)
madeleine.lind50@hotmail.com

Ann Cathrine Pettersson, 072-505 01 08
Vioalla, Hela dej & ditt djur
Sommarstigen 7, Rimbo
vioalla@telia.com
www.vioalla.se

Maria Pettersson, 070-327 96 56
Må Bra Friskvård, Björklinge (Uppsala)
(Klassisk massageterapi, La Stone stenmassage, instruktör i Hatha och Seasonal Yoga, Yinyoga, Mediyoga och MIMI instruktör )
www.mabrafriskvard.com

Kerstin Rosenkvist, 0702-633 698     CERTIFIERAD, 2 år
Hälsa & Relax, Östergarn Skolhuset 104, Katthammarsvik, Gotland
(Klassisk medicinsk bindvävsmassage)
www.kerstinrosenkvist.se

Astrid Seter, 0768-100 511     CERTIFIERAD, 2 år
Siris Oas, Krokgatan 14, 784 52 Borlänge
info@sirisoas.se

Anna Söderman, 070-665 99 19
Stressless KS AB, Sundstavägen 22, Norrtälje
Nerja, Costa del sol, Spanien (+46706659919)
Facebook: Stressless KST